Globális, regionális és Szatmár megyei szinten is megfigyelhető az élelmiszerláncok, diszkontok dominanciája: a multinacionális illetve közepes, regionális láncok agresszív kampánnyal versenyeznek a fogyasztókért, a vásárlói bizalom nő, a mindennapi piaci vásárlást felváltja a heti nagybevásárlás a szupermarketben.
Azt kell megállapítsuk, hogy ezen a piacon a helyi termelők már nem versenyképesek, folyamatosan kiszorulnak a piacról, ráadásul a fogyasztói trendek is ellenük dolgoznak.
A mai fogyasztói trendek kiiktatják a legtermészetesebb kapcsolatot: a fogyasztó már nem a termelőt keresi hanem átugorva a többi szintet, csak a szupermarketek polcain találkozik a termékkel. Viszont ott sem a helyi terméket vásárolja, hanem sok esetben import, fagyasztott, sokszor kétes minőségű, hasonló termékeket. A helyi termék a fogyasztó szemében nem értékes, a helyi termelő marketing eszköztára véges, fogalmazhatunk úgy is: a helyi termék “nem menő”. A helyi termékek népszerűsítésének célja: visszatérni a legtermészetesebb úthoz, a termelő és a fogyasztó közötti direkt kapcsolathoz. Ezt vállaltuk fel Egyesületünkkel, a Szatmári Termék projekttel és védjegy rendszerrel.
Bár a multinacionális vállalatok kényelmes környezetben, szélesebb termékskálával, különböző akciós ajánlatokkal kecsegtetnek minket, tudatos vásárlóként mégis a helyi gazdák, termelők, kézművesek portékáit kell választanunk. Hogy miért? Íme néhány ok a miért:
- a helyi termék egészségesebb és ízletesebb
- bízhatunk a helyi gazdákban
- helyi termék vásárlásakor a helyi gazdaságokat támogatjuk
- óvjuk környezetünket