Zilele Orașului Satu Mare

Zilele Orașului Satu Mare

Redăm sătmărenilor sărbătoarea orașului! În perioada 26-29 mai, vom organiza cea mai mare sărbătoare a comunității sătmărene, Zilele Orașului Satu Mare. Distracția revine după doi ani de pauză!
VREAU SĂ PARTICIP!
Descriere eveniment

JOI, 26 mai, Piața 25 Octombrie

18.00: Deschiderea oficială a evenimentului cu invitații orașelor înfrățite 
Carl Orff: Carmina Burana 
Concert vocal simfonic de Ziua Orașului 
Filarmonica de Stat Dinu Lipatti, cu participarea membrilor corurilor Filarmonicii de Stat din Oradea și Târgu Mureș
Dirijor: Ștefan Novak
Soliști: Oana Trâmbițas - sopran, Ștefan von Korch - tenor, Mihai Damian - bariton

JOI, 26 mai, ora 20: închiderea circulației pe Bulevardul Transilvania

VINERI, 27 mai, Piața 25 Octombrie 
09-15.30 probe de sunet
16.00:  Program de folk cu artiști sătmăreni: Loredana Morar - Roxana Gheorghiu, Ștefan Vaida Radu Lup, Cezar Petrovici
17.30: Status Sober, tineri talente din Satu Mare
18.15: XXL BAND
19.00: Ștefania Hotca 
19.30: Iuliana Beregoi
20.30: Randi 
22.00: INNA 
23.00: DJ Shiver
DJ Party cu Vlad Boldura, Cătălin Golban, Sorin Michnea


SÂMBĂTĂ, 28 mai, Piața 25 Octombrie
09-16.30 probe de sunet
17.00: Program de folk cu artiști sătmăreni: Geta Govor, Florin Micaș, formația Inedit
18.00: Black River Blues Band
19.00: Stephanie Barbara 
19.30: Wellhello
21.00: 3 Sud Est
22.30: Show de flăcări 
22.45: Andra
DJ Party cu Tudor Dacian, Leviciusz, Eddy Ianceu

DUMINICĂ, 29 mai, Piața 25 Octombrie
10-16: probe de sunet 
16.00: Folkfusion (orașul înfrățit Nyíregyháza)
17.00: Hey Roop 
18.15: Semnal M 
19.45: Neoton Família Sztárjai 
22.00: Ștefan Bănică 

Scena CATENA (platoul de evenimente Corneliu Coposu)

VINERI, 27 mai: zi dedicată copiilor și tinerilor 
10.00: Grădinița cu program prelungit ”Voinicelul”
11.00: Grădinița cu program prelungit nr. 29
11.20: Grădinița nr. 29 Kölcsey Ferenc
11.40: Grădinița Hám János 
11.50: Grădinița cu program prelungit nr.11
12.00: Deschiderea Târgului de Producători și Meșteri Populari 
12.15: Grădinița cu program prelungit nr.11
12.25: Grădinița cu program prelungit ”Guliver”
12.35: Grădinița cu program prelungit nr. 33
12.40: Grădinița cu program prelungit nr.6
13.00: Liceul de Artă Aurel Popp
13.10: Grădinița cu program prelungit 14 Mai
13.50: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”
14.00: Școala Gimnazială ”Ion Creangă”
14.20: Școala Mircea Eliade
14.25: Școala Gimnazială II. Rákóczi Ferenc
14.45: Liceul Reformat
14.55: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”
15.20: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”
15.30: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”
15.35: Școala Gimnazială ”Octavian Goga”
15.45: Liceul German ”Johann Ettinger”
16.00: Școala de Arte 
16.30: DOR: prezentare de modă, copii
16.50: Open Wings Studio, street dance 
17.25: Palatul copiilor, balet și dans modern 
18.15: Regal Dance
19.00: Crazy Dancers Crews
19.20: Royal Dance
20.30: Loga Dance

SÂMBĂTĂ, 28 mai: Scena CATENA
10:00: Teqball - demonstrații
10:15: Demonstrații Sportive: CSM secțiile judo, karate, scrimă 
11:00: Școala de Arte / Muzică Ușoară 
12:45: Activități cu copiii, Serviciul de Ajutor Maltez Satu Mare
13:45: Activital Sports Center - Zumba cu instructoarele gemene Andreea și Alexandra 

Program folcloric
15.00: Clubul Elevilor Satu Mare
15.30: Ghiță Blidar
15.45: Alexandra Mărcuț
16.00: Petrică Mureșan
16.45: Aurica Flonta 
17.00: Sergiu Matoșan
17.20: Maria Petca Poptean
17.45: Ansamblul Școlii de Artă Populară 
18.15: Ansamblul folcloric “Kispiros” din Orașu Nou 
18.40: Ionel Sabo 
19.00: Nicolae Mureșan și Nicușor Jr. 
19.30: Formația Argus 
20.00: Oana Bozga 
20.30: Formația de dansuri populare germane ”Gemeinsam”
20.45: Röpike Néptánccsoport                 
21.00: Marius Ciprian Pop                             
22.00: Cornelia și Lupu Rednic 

DUMINICĂ, 29 mai, scena CATENA 
10.00: Competiție de șah 
12.00: MT Creative Art Studio
13.00: Palatul Copiilor 
14.30: DOR: Parada modei - adulți 

Program folcloric
15.00: Călin Casian și Melania Struț    
15.30: Trandafirii Negri 
16.00: Egri Csodaszarvas 
16.30: Ionuț Rotar și Vițe de iederă
17.00: Ansamblul Cetera 
17.30: Bianca Cionca și copii din Tarna Mare
18.00: Ana Holdiș Pop și Vlad Jurchiș
18.30: Ansamblul Școlii Populare Doina Codrului
19.00: Leontina Dorca și Carmen Sas (Ansamblul Cununița)
19.30: Malvina Madar Iederan 
20.00: Ansamblul Doruri Sătmărene,
20.30: Maria Tripon
21.00: Georgiana Marina
21.30: Ansamblul Porolissum din Municipiul Zalău
22.00: Ionuț Fulea
Prezentatorii programului folcloric: Sergiu Vitalian Vaida și Nănașii de la Cluj, Bianca Cionca    

Alte programe: 
Târg de producători și meșteri popular: pasajul Corneliu Coposu
Program: vineri-sâmbătă-duminică, între orele 10-20 

27 mai, vineri, Atelierul memorial “Aurel Popp”, ora 20 
Atelier în Mai - vernisajul expoziției artiștilor sătmăreni
Expoziția este deschisă între 27 mai și 10 iunie. 

28 mai, sâmbătă, parcul Dr. Rudolf Fátyol, ora 13
Concurs ”Treasure Hunting”: vânătoare de comori în oraș
Deschis pentru echipe de minim 1 adult și 1 minor, maxim 4 persoane. Concurenții vor culege puncte urmând un traseu între obiectivele turistice și de patrimoniu al municipiului, va trebui să răspundă la întrebări pentru a găsi punctele de control. Înscriere:  https://bit.ly/treasure_hunting1

29 mai, duminică, în fața Catedralei Romano-Catolice, ora 11
City Tour: tur ghidat în centrul municipiului, participanții vor parcurge un traseu în centrul istoric și vor primi informații autentice despre patrimoniul arhitectural al municipiului, în limba română și maghiară, prin profesorul Muhi Sándor. 


29 mai, duminică, ora 15.00, aleea din fața clădirii Primăriei 
Strong Man - Cupa Big Security, editia 15. 
Sportivi din România, Ungaria, Olanda, Bulgaria, Sârbia,: Johan Langhorst (186cm, 125kg) Petya Hrisztov, campion 5x Bulgaria (180 cm, 140 kg), Kurucz Kornél, campion național Ungaria 2022, (177 cm, 125 kg), Kónya Gergő, (200 cm, 155 kg), Kecskes Roni - Sârbia, (188 cm, 155 kg), Sari Marci, 180 cm - 145 kg, Herkules Liga 2. Arbitru și organizator: Cortean Alexandru.


Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Satu Mare și Centrul Cultural G.M. Zamfirescu, sponsorii evenimentului sunt: Skol, Catena, Aushopping, Barta Ati și Nova Oaș. Organizatorii își rezervă dreptul de a modifica programul evenimentului. 

 

IMAGINI
 
 
×
Știri
Centrul Cultural „G. M. Zamfirescu” și Primăria Municipiului Satu Mare, alături de partenerii lor, au pus orașul în mișcare în acest weekend, cu 3 evenimente de excepție derulate timp de 3 zile consecutiv!
De Ziua Națională a Tineretului primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor s-a întâlnit cu reprezentanții tinerilor de la liceele din municipiul Satu Mare.🏫 Subiectele discutate s-au referit la principalele nevoi ale tinerilor, precum și proiectele municipalității pentru tineret.📝
☝️ Dacă ai împlinit 18 ani, dorești să lucrezi ca și ghid pentru vizitatorii turnului, vorbești engleză și/sau germană, caută-ne! 👉Program de lucru: marți-duminică între 16.00-21.00.
Târgul de Paște revine în centrul municipiului Satu Mare, mai viu și mai colorat, cu preparate locale și decorațiuni realizate manual, direct de la producătorii sătmăreni.
Politica de Cookie